Spotkanie z Covey'em

“Nie chodzi o to by nadawać priorytety temu, co masz w planie, ale by planować zgodnie z priorytetami, a to najlepiej można zrobić w kontekście tygodnia.” S.R. Covey

Pewnie nie tylko ja tak miałem. Czytałem, czytałem, podkreślałem te fragmenty, które wydawały się takie ważne. Pamiętam - strona 162 i dalsze, o kryteriach terminarzy "ćwiartki II". Przeczytałem kolejny raz. Już nie patrzyłem na zegarek, nie myślałem która to godzina z rzędu. 

“Akcesoria czwartej generacji (...) odzwierciedlają przekonanie, że pierwszą osobą, którą będziesz rozpatrywał w terminach skuteczności raczej niż sprawności powinieneś być ty sam (...) Umożliwiają życiową równowagę. Pomagają wznieść się ponad ograniczenia dziennego planowania - organizować i planować w kontekście tygodnia”. 

Pamiętam ... to była grudniowa noc 2010 roku, gdy zrozumiałem, że Multiplaner spełnia kryteria organizera 4-tej generacji zarządzania z “7 nawyków skutecznego działania”.

Sam nieraz zastanawiałem się co mną powodowało, jak to zrobiłem, ile było w tym determinacji, że 10 maja 2011 spotkałem się z synem słynnego Stephena R. Covey’a - Seanem.

Czy stało się to dlatego, że w pierwszym mailu napisałem, może i dość bezczelnie - “Dlaczego na waszej stronie nie ma organizera 4-tej generacji?”. 

Tak notowałem na żywo, zaraz po spotkaniu:

Cascais, Lizbona, 10.05.2011. Był punktualnie. Hotelowe lobby, najtańsze pokoje po 400e. Poznał mnie od razu. Atmosfera iście przyjacielska, serdeczna, od Seana bije szczerość i profesjonalizm. Sean zamawia wodę, ja colę. Kelner pomaga utrzymywać wesołą atmosferę, gdy wraca i mówi że nie ma wódki dla Seana, słabo mówi po angielsku i w końcu tłumaczymy mu, że jednak wystarczy zwykła woda bez bąbelków.

Ok., już na poważnie… Spytałem czy Josh (Josh Covey - najmłodszy syn S.R. Coveya, z którym korespondowałem parę miesięcy) powiedział mu jakieś konkrety? Odpowiedział, że tylko tyle, że powinien(!) TO zobaczyć.

Kilka sekund zbieram myśli i mówię, że skończyłem matmę i odkąd pamiętam towarzyszy mi ręcznie robiony Notatnik, do organizowania sobie życia zawodowego i prywatnego. To mój pomocnik, mój służący i mój przyjaciel. Pokazuję 3N/A4/248s (muszę tłumaczyć te skróty? :)) a Sean wyciąga swój FC Planner. 

Dłuższą chwilę ogląda czysty egzemplarz 3N i wreszcie pada to pytanie, o którym opowiadałem już nie raz; “A czy ty go używasz? Pokaż swój.”

Przewraca zapisane kartki mojego Planera z 45 nagłówkami (sic!) na Pulpicie i gdy opowiadam jak działa widzę, że otwiera szeroko oczy, że rozumie, że TO go zainteresowało. 

Po długich 5 minutach oglądania w ciszy chwyta za telefon i dzwoni po kogoś - to Jeff Anderson, Sean przedstawia go jako człowieka od planerów, produktów do organizacji czasu (to FranklinCovey Vice President of Product Management) i wprowadza go w temat, tłumaczy mu kim jestem, że 15 lat “używam”, że Josh, no i jak działa. 

Zadają pytania, a ja odpowiadam jak szukam i błyskawicznie znajduję każdą notatkę z przeszłości, co wpisuję na Pulpicie, że mam wpisane role życiowe. Dopytują, prawie sobie go wyrywają, a ja odpowiadając cieszę się jak dziecko, albo raczej, jak ojciec dziecka, które jest podziwiane. Kartkując Planer Sean znajduje zakładkę ze swoim nazwiskiem i imieniem, czyta, uśmiecha się. Wreszcie wyciągam i pokazuję mu 2booka. Opowiadam historię, jak go stworzyłem, naprędce i przypadkowo, gdy przygotowywałem się do tego spotkania (ale to już inna historia - historia "odłożona na konkretne później :)). 

Czas leciał i rozmowa dobiegła końca - Sean pisze dedykacje „To Rafał Mirkowski - Keep making a difference. All my best, Sean Covey” i prosi o egzemplarz Multiplanera (zwanego wtedy 3Noterem”) dla Ojca.

Acha … na koniec spotkania Sean zapytał jak jest „see you” po polsku - pomagam mu sylaba po sylabie - “Do- zo-ba-cze-nia”.

No i to ja zapłaciłem za jego ”wódkę” w 5-cio gwiazdkowym hotelu w Cascais nad brzegiem oceanu :)

I tak to spotkanie utwierdziło mnie, że warto, aby Multiplaner (choć wtedy jeszcze nie wiedziałem, że tak będzie się nazywał) zobaczyli i inni. A potem krok po kroku i w 2020 roku X jubileuszowa edycja “poszła w świat” :) 

Rafał Mirkowski , ERM
Analityk Biznesowy | Specjalista ds. Efektywności | Wynalazca Multiplanera